IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
dwór w Chrzanowie

CHRZANÓW-Kościelec

Rys historyczny | Opis | Zagospodarowanie

Rys historyczny

Pałac powstał na przełomie XVIII  i XIX w. 

Do 1939 r. jego ostatnimi właścicielami byli hr. Starzeńscy

W styczniu 1943 r. w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach pałac stanął w płomieniach w wyniku czego uległ zniszczeniu. 

Po wojnie pozostała romantyczna ruina stanowiła swoistą ozdobę otaczającego ją parku, jednak z roku na rok rozsypywała się na kawałki. Wiosną 1979 r. runęła wieża biblioteczna. 

W połowie lat 1980-tych pałac rozebrano. Kościelecka rezydencja hr. Starzeńskich zniknęła na jakiś czas z krajobrazu Chrzanowa

W pocz. 2005 r. David Gierczak złożył wniosek do gminy Chrzanów o kupno lub dzierżawę wieczystą terenu po byłym zespole parkowo-pałacowym w celu odbudowy pałacu. 


Opis

Pałac był wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Niestety z powodu zniszczenia i rozbiórki ruiny po założeniu pałacowym pozostał głównie zabytkowy park. 

Z budynku pałacu pozostał zaledwie niewielki wzgórek i resztki kamiennego muru. Na narożniku tego muru umieszczona jest piękna, wykuta w piaskowcu figura Chrystusa Miłosiernego z napisem na cokole: "Pójdźcie do Mnie wszyscy". Została ona prawdopodobnie postawiona przez samego hrabiego Adama Starzeńskiego. 

Po stronie wschodniej znajdował się zespół gospodarczy, z którego zachował się drewniany spichlerz z roku 1798 przeniesiony później do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie oraz ruiny zabudowy z XVIII/XIX wieku.


Zagospodarowanie

Wstęp do parku - bez ograniczeń

W początku 2005 r. David Gierczak złożył wniosek do gminy Chrzanów o kupno lub dzierżawę wieczystą terenu po byłym zespole parkowo-pałacowym w celu odbudowy pałacu. Po przyjęciu planu zagospodarowania terenu ma zostać ogłoszony przetarg na jego wieczystą dzierżawę. Jeśli w ustalonym terminie zwycięzca przetargu odbuduje pałac, gmina zamieni prawo do dzierżawy wieczystej na akt własności. Warunkiem jest odbudowa pałacu w porozumieniu z konserwatorem zabytków w takiej formie, jaką on miał uprzednio. Wg planów D. Gierczaka odbudowane pomieszczenia pałacowe mają mieścić docelowo hotel, restaurację i centrum konferencyjno-wystawiennicze. Wedle zapowiedzi pomysłodawcy odbudowy w parku ma powstać pawilon z kawiarnią i barem oraz ogródek piwny, zaś w byłych budynkach gospodarczych stadnina koni dla potrzeb hipoterapii. Planowany pałac zostanie odbudowany na podstawie zachowanej dokumentacji, lecz z wykorzystaniem najnowszej techniki budowlanej.

Jeśli posiadasz ciekawe informacje, zdjęcia lub materiały dotyczące Pałacu w Chrzanowie - Kościelcu, jesteś zainteresowany współpracą przy rekonstrukcji pałacu , masz fundusze, które chciałbyś przekazać na odbudowę - skontaktuj się z serwisem it-jura.pl lub bezpośrednio z pomysłodawcą odbudowy Davidem Gierczakiem. 

Więcej informacji dotyczących planowanej odbudowy pałacu w Chrzanowie Kościelcu znajdziecie Państwo na stronach:

http://www.palac-chrzanow-koscielec.prv.pl 
http://www.palac.w.chrzanowie.pl 

Odbudowę popiera i wspiera medialnie oraz duchowo serwis IT-JURA.PL

Tekst oraz skany zdjęć i pocztówek udostępnione dzięki uprzejmości Davida Gierczaka

powiększ
Pałac w Kościelcu - stan z ok. 1939 r. 

powiększ
Stan ruiny pałacu w 1970 r.

powiększ
Fronton

powiększ
Fragment fasady

powiększ
Ruiny pałacu w Kościelcu

powiększ
Tylny narożnik pałacu - stan z 1979 r.

Zobacz także

Chrzanów
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony